Jednym z wyzwań współczesnego przemysłu jest minimalizacja czasu, jaki zajmuje wprowadzanie nowego produktu na rynek. „Time to market” stał się kluczowym kryterium, decydującym o powodzeniu lub porażce. Rozwiązaniem problemu stała się automatyzacja produkcji zapewniająca praktycznie nieograniczone możliwości programistyczne. Obsługa wielu referencji, czy dodawanie nowych nie stwarza większych problemów. Wraz z rozwojem technologii roboty przemysłowe są coraz częściej wykorzystywane zarówno w pracy monotonnej, ciężkiej, uciążliwej, jak i niebezpiecznej dla człowieka.
Roboty pracują z więcej niż zegarmistrzowską precyzją
Automatyzacja i robotyzacja procesów najbardziej sprawdza się wszędzie tam, gdzie wymagana jest wyjątkowa precyzja, niezawodność, prędkość lub powtarzalność przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa, higieny oraz restrykcyjnych norm środowiskowych. Dodatkowe elementy wyposażenia w postaci: czujników, laserów skanujących czy też systemów wizyjnych pozwalają na wykonywanie dynamicznych oraz coraz bardziej skomplikowanych czynności. Robotyzacja produkcji umożliwia reagowanie na zmieniające się warunki otoczenia. Mowa tu o elastyczności w działaniu dalece przekraczającej możliwości człowieka.
Co daje automatyzacja produkcji?
Głównymi zadaniami, jakie pełni automatyzacja produkcji, są usprawnienie i optymalizacja, czyli finalne zmniejszenie kosztów produkcji. Zaawansowane systemy zrobotyzowane umożliwiają również integrację z systemami wizyjnymi. Z jednej strony to ofiarowanie maszynie „zmysłu wzroku”, umożliwiając jej w ten sposób pobieranie komponentów z dowolnej pozycji. Z drugiej strony, w przypadku zaawansowanych systemów wizyjnych 3D, roboty przemysłowe odbierają komponenty bezpośrednio z kontenerów. Wyposażenie stacji zrobotyzowanej w dodatkowe oprzyrządowanie pozwala na śledzenie komponentów na przenośnikach i pobieranie ich „w locie”, zwiększając wydajność procesu.
Do największych zalet możemy zaliczyć:
- Wysoka niezawodność
Prawidłowo zaprojektowany system zrobotyzowany, który jest regularnie serwisowany i w którym zgodnie z zaleceniami wymieniane są materiały eksploatacyjne, jest niezawodny
i wymaga jedynie systematycznych przeglądów serwisowych w okresach przewidzianych przez producenta robota. - Wydajność
Systemy konstruowane są tak, aby pracować jak najdłużej, minimalizując przerwy,
a w optymalnych warunkach nie wymagają nadzoru. - Powtarzalność
Właściwie zaprojektowany system jest w stanie wykonywać każdy detal tak samo precyzyjnie.
- Praca bez ograniczeń
Niezależnie od warunków pracy systemy zrobotyzowane są do niech przystosowane. Bez względu czy są one ciężkie, niebezpieczne czy uciążliwe, pod każdym względem – nawet przy obciążeniach rzędu 1200 kg robot jest w stanie wykonywać swoje zadanie.
- Uniwersalność
Roboty są doskonałym narzędziem w rękach człowieka, który wie, jak je wykorzystać, by dostarczać klientom produkt, jakiego oczekuje. Niezależnie od tego kim jest klient, do jakiej branży należy i jaki jest finalny produkt, robotyzacja pojawia się wszędzie i może na dowolnym etapie usprawnić proces. Nie od dziś wiadomo, że wyobraźnia ludzka nie zna granic, ale to właśnie robotyzacja pozwala realizować najbardziej śmiałe wizje oraz pomysły.
Szybkość
Elastyczność
Precyzja
Niezawodność
Pomagamy rozwiązać różne problemy
Wyzwania, innowacje, profesjonalne wykonanie - to hasła, które napędzają nas do działania i pozwalają tworzyć nowoczesne, a zarazem funkcjonalne parki maszynowe. Dzięki nim nasi partnerzy są w stanie wytwarzać elementy o najwyższych walorach technologicznych. Nie opieramy się wyłącznie na istniejących już koncepcjach. Dla nas robotyzacja produkcji jest nieustannym procesem. Wciąż go poprawiamy oraz ulepszamy, aby zapewnić klientom rozwiązania odpowiadające na ich potrzeby. Z chęcią podejmujemy się dużych projektów oraz modernizacji, bazując na własnym zapleczu technicznym. Oferujemy indywidualne koncepcje dostosowane do konkretnych problemów.
Łączymy przeszłość i przyszłość
W DS-Technic Automatyka Przemysłowa dumnie patrząc w przyszłość, szanujemy tradycję, bo to z niej wyrosła nasza firma, która dziś może pochwalić się blisko 10-letnim doświadczeniem. Zdobyta dotychczas wiedza oraz innowacyjne myślenie doprowadziło nas do momentu, w którym bierzemy udział w budowie rozwiązań nie tylko na polskim rynku, ale także niemieckim, francuskim i holenderskim. Automatyzacja i robotyzacja procesów to przyszłość wielu, jeśli nie większości branż, nawet gdy obecnie jeszcze temu trendowi się opierają. W DS-Technic doskonale o tym wiemy, dlatego pozostajemy otwarci na potrzeby firm, które poszukują rzetelnego i doświadczonego partnera do biznesowej współpracy.
Automatyzacja produkcji kluczem do przemysłu przyszłości
Intensywny rozwój elektroniki oraz technologii informatycznych sprawił, że niemal wszystkie gałęzie przemysłu korzystają dziś z szeroko zakrojonej automatyzacji. Roboty przemysłowe są najbardziej wyrafinowanym przykładem połączenia precyzyjnej mechaniki, wydajnych systemów sterujących oraz rozbudowanych algorytmów, czuwających nad wszystkimi aspektami sterowania ruchem manipulatorów. Zdecydowana większość prac manualnych (powtarzalnych, często uciążliwych, a nawet obciążających organizm pracownika) może być dzisiaj wykonywana przez robota – kluczem do wdrożenia rozwiązań mechatronicznych na hali produkcyjnej jest zatem właściwy wybór modelu robota z uwzględnieniem wymaganej przestrzeni roboczej, zakresu obciążeń, a także niezbędnej dokładności pozycjonowania. Równie istotne okazuje się jednak odpowiednie oprogramowanie kontrolera maszyny i wyposażenie systemu we wszelki niezbędny osprzęt – narzędzia i końcówki robocze, systemy sensoryczne czy też interfejsy, umożliwiające np. integrację z systemami SCADA bądź innymi urządzeniami posiadanymi już przez Klienta.
Roboty przemysłowe pracujące ramię w ramię z człowiekiem
Błędnym, choć dość często spotykanym przekonaniem, jest wyobrażenie zrobotyzowanych fabryk jako hal wypełnionych maszynami, niemal całkowicie pozbawionych udziału człowieka w codziennych procesach produkcyjnych. I choć w mediach istotnie nierzadko można trafić na podobne zdjęcia, to w rzeczywistości współczesna robotyka zmierza w kierunku cobotów – robotów współpracujących ramię w ramię z człowiekiem, w sposób łudząco podobny do kooperacji dwóch osób. Coboty – dzięki odpowiednim systemom zabezpieczeń i zaawansowanym algorytmom sterowania – mogą skutecznie wspierać ludzi w trudnych lub nużących zadaniach, nie stwarzając przy tym zagrożenia dla operatorów. Nie zmienia to jednak faktu, iż wiele robotów wykorzystywanych jest także w systemach całkowicie autonomicznych, nierzadko inteligentnie adaptujących ruch robota odpowiednio do aktualnych warunków pracy. Roboty przemysłowe często współpracują zatem z systemami wizyjnymi i to zarówno na polu montażu, jak i automatycznej inspekcji wizyjnej produkowanych detali lub zespołów.
Programowanie robotów – co warto wiedzieć?
Żaden robot nie byłby w stanie pełnić nawet najprostszych funkcji, gdyby pozbawić go oprogramowania sterującego. Co więcej – o ile procedury przygotowane przez producenta i odpowiedzialne za komunikację pomiędzy wszystkimi podsystemami robota i wykonywanie podstawowych ruchów są elementem niezmiennym, to prawdziwe pole do popisu daje część oprogramowania przygotowana z myślą o konkretnej aplikacji. Do programisty robota przemysłowego należy więc takie ustalenie parametrów ruchu i podprogramów, które umożliwi realizację określonych zadań w warunkach powtarzalnych bądź – w przypadku bardziej zaawansowanych implementacji – silnie zmiennych. Programowanie robotów ściśle zazębia się więc z zagadnieniami systemów wizyjnych, programowania sterowników PLC, wizualizacji procesów i wielu innych – profesjonaliści zatrudnieni w DS Technic są w stanie sprostać nawet najwyższym oczekiwaniom Klientów, wdrażając niezawodne systemy robotyki przemysłowej w dowolnej branży.
Polecamy także nasze pozostałe usługi: Systemy wizyjne | Projektowanie 3d | Obróbka metali | Usługi CNC