Symulacja procesów produkcyjnych

Na czym polega symulacja procesów produkcyjnych?

Symulowanie procesów produkcyjnych to niezwykle dokładna metoda badawcza pozwalająca uzyskać cenne informacje, niezbędne do dogłębnej analizy przebiegu całego procesu produkcyjnego. Celem symulacji komputerowej jest nie tylko poprawa wydajności, ale również testowanie i ocena wprowadzonych usprawnień. Ponadto symulacja ta ułatwia dokładne zdefiniowanie problemów, co w praktyce oznacza możliwość błyskawicznej reakcji.

 

Zapraszamy do kontaktu!

 

Modelowanie procesów produkcyjnych – optymalizacja i usprawnienia

Symulacja procesów produkcyjnych znajduje zastosowanie w praktycznie każdej gałęzi przemysłu związanej z produkcją. Dzięki niej czas, a co za tym idzie, koszty związane z wprowadzeniem nowego produktu są zredukowane do minimum. Dodatkowo, pozwala na błyskawiczne uzyskanie maksymalnej zdolności produkcyjnej. Jakie jeszcze korzyści oferuje projektowanie procesów?

  • Wykorzystując symulację komputerową można dokładnie analizować różne warianty i dowolnie wprowadzać zmienne w całym procesie. Dotyczy to nie tylko kolejności, w której są wykonywane poszczególne operacje, ale również rozstawienia urządzeń i maszyn oraz długości dróg dojazdowych. Wszystkie te elementy mają bezpośredni wpływ na wydajność. Dzięki wirtualnej symulacji można dokładnie ocenić, który wariant jest najlepszy i jak bardzo różni się od pozostałych.

Modelowanie procesów produkcyjnych jest wykorzystywane zarówno w trakcie projektowania nowych systemów, jak i podczas modernizacji istniejących. Wirtualną symulację przeprowadza się również w przypadkach, gdy standardowe metody analityczne są zbyt czasochłonne lub kosztowne. Ponadto wykonuje się ją przed robotyzacją procesów produkcyjnych.

 

Symulacja procesów produkcyjnych – precyzyjne planowanie

 

Wyniki wirtualnej symulacji procesów produkcyjnych są nieocenionym źródłem wiedzy, pozwalającym szczegółowo zaplanować całą inwestycję lub modernizację. Dotyczy to niezbędnej powierzchni produkcyjnej i magazynowej, liczby zatrudnionych osób, kwestii transportowych, a także kosztów związanych np. z uruchomieniem nowej linii. Co może uwzględniać wirtualne modelowanie procesów produkcyjnych?

  • W praktyce, symulacja komputerowa może obejmować każdą zmienną, której prawdopodobieństwo wystąpienia jest realne. Przeważnie taka analiza opiera się o szczegółowe określenie czasu każdej operacji, logistykę i produkcję całego procesu. Dodatkowo, pod uwagę bierze się awarie, ich częstotliwość występowania, a także czas potrzebny na przywrócenie pełnej wydajności produkcyjnej po usterce.

Im większa ilość informacji i zmiennych, tym symulacja procesów produkcyjnych jest dokładniejsza. W razie jakichkolwiek pytań związanych z modelowaniem procesów produkcyjnych, zachęcamy do kontaktu. Nasi eksperci z chęcią wyjaśnią wszystkie korzyści wynikające z przeprowadzania symulacji i pomogą wybrać zakres analizy.

 

Zalety robotyzacji procesów produkcyjnych

Współczesna produkcja opiera się na współdziałaniu dziesiątek, a nierzadko setek urządzeń w ramach złożonego procesu wytwarzania danego wyrobu. Niestety im bardziej skomplikowany i wymagający produkt, tym wyższe jest także ryzyko błędów i przeoczeń podczas planowania linii produkcyjnej. Tymczasem komputerowa symulacja procesu produkcyjnego umożliwia znaczną redukcję kosztów oraz nakładu pracy związanych z wprowadzaniem poprawek i modyfikacji już po uruchomieniu całej linii w fizycznej hali produkcyjnej.

Robotyzacja procesów produkcyjnych stawia szczególnie wysokie wymagania projektantom linii montażowych czy stanowisk obróbki detali mechanicznych. Duże zagęszczenie maszyn i sprzętu kontrolno-pomiarowego na stosunkowo niewielkiej powierzchni, w połączeniu ze sporą przestrzenią roboczą współczesnych manipulatorów sprawia, iż dokładne prześledzenie zakresów ruchu robotów stanowi absolutnie niezbędny element procesu projektowania. Co więcej, w dobrze przemyślanej linii produkcyjnej uwzględnione są także inne aspekty, związane m.in. z optymalizacją procesu produkcyjnego, wyznaczeniem bezpiecznych stref komunikacyjnych dla personelu oraz pojazdów transportowych, czy też zapewnieniem wygodnych dostępów serwisowych do wszystkich maszyn i szaf sterowniczych.

 

Lepiej zapobiegać, niż leczyć – robotyzacja procesów produkcyjnych kluczem do redukcji kosztów

Wielkoseryjna produkcja zwykle nie dopuszcza możliwości występowania zbyt długich przestojów w pracy fabryki – każda godzina, a nawet minuta opóźnienia może generować znaczne straty finansowe. Dlatego też projektując linię produkcyjną, należy prześledzić nie tylko prawidłowość funkcjonowania poszczególnych elementów (maszyn, systemów, etc.), ale także potencjalne zagrożenia i problemy, jakie mogą wystąpić w określonych warunkach.

Właściwie przeprowadzony proces projektowania przeplata się z symulacją już na dość wczesnych etapach pracy – wykorzystanie specjalistycznego oprogramowania umożliwia iteracyjne wprowadzanie zmian i poprawek, a – jak to zwykle bywa – im wcześniej potencjalne trudności zostaną zauważone, tym szybciej można im zaradzić. Nawet znaczna przebudowa lub zmiana bazowej koncepcji linii produkcyjnej jest nieporównanie łatwiejsza do przeprowadzenia w wirtualnej hali niż w docelowym obiekcie.

 

Symulacja na wszystkich poziomach procesu

Zaletą komputerowej symulacji procesu produkcyjnego jest możliwość gruntownego przeanalizowania go na niemal każdym poziomie jego struktury. Począwszy od najmniejszych operacji (np. pozycjonowania obrabianego detalu czy też montażu normaliów), poprzez całościową trasę obiektu od początku do końca linii produkcyjnej, aż po wzajemne rozstawienie poszczególnych obszarów i pomieszczeń wewnątrz hali – dzięki symulacji projektant zyskuje pełen wgląd w całość procesu. W DS Technic skutecznie łączymy interdyscyplinarne doświadczenie w zakresie projektowania i budowy maszyn, obróbki mechanicznej, programowania robotów i sterowników PLC, tworzenia systemów wizyjnych, a także symulacji, co pozwala nam realizować nawet najbardziej zaawansowane rozwiązania.

 

Polecamy także nasze pozostałe usługi: Systemy wizyjne | Projektowanie 3d | Obróbka metali | Usługi CNC