Symulacja procesów produkcyjnych

Na czym polega symulacja procesów produkcyjnych?

Symulowanie procesów produkcyjnych to niezwykle dokładna metoda badawcza pozwalająca uzyskać cenne informacje, niezbędne do dogłębnej analizy przebiegu całego procesu produkcyjnego. Celem symulacji komputerowej jest nie tylko poprawa wydajności, ale również testowanie i ocena wprowadzonych usprawnień. Ponadto symulacja ta ułatwia dokładne zdefiniowanie problemów, co w praktyce oznacza możliwość błyskawicznej reakcji.

 

Modelowanie procesów produkcyjnych – optymalizacja i usprawnienia

Symulacja procesów produkcyjnych znajduje zastosowanie w praktycznie każdej gałęzi przemysłu związanej z produkcją. Dzięki niej czas, a co za tym idzie, koszty związane z wprowadzeniem nowego produktu są zredukowane do minimum. Dodatkowo, pozwala na błyskawiczne uzyskanie maksymalnej zdolności produkcyjnej. Jakie jeszcze korzyści oferuje projektowanie procesów?

  • Wykorzystując symulację komputerową można dokładnie analizować różne warianty i dowolnie wprowadzać zmienne w całym procesie. Dotyczy to nie tylko kolejności, w której są wykonywane poszczególne operacje, ale również rozstawienia urządzeń i maszyn oraz długości dróg dojazdowych. Wszystkie te elementy mają bezpośredni wpływ na wydajność. Dzięki wirtualnej symulacji można dokładnie ocenić, który wariant jest najlepszy i jak bardzo różni się od pozostałych.

Modelowanie procesów produkcyjnych jest wykorzystywane zarówno w trakcie projektowania nowych systemów, jak i podczas modernizacji istniejących. Wirtualną symulację przeprowadza się również w przypadkach, gdy standardowe metody analityczne są zbyt czasochłonne lub kosztowne. Ponadto wykonuje się ją przed robotyzacją procesów produkcyjnych.

 

Symulacja procesów produkcyjnych – precyzyjne planowanie

 

Wyniki wirtualnej symulacji procesów produkcyjnych są nieocenionym źródłem wiedzy, pozwalającym szczegółowo zaplanować całą inwestycję lub modernizację. Dotyczy to niezbędnej powierzchni produkcyjnej i magazynowej, liczby zatrudnionych osób, kwestii transportowych, a także kosztów związanych np. z uruchomieniem nowej linii. Co może uwzględniać wirtualne modelowanie procesów produkcyjnych?

  • W praktyce, symulacja komputerowa może obejmować każdą zmienną, której prawdopodobieństwo wystąpienia jest realne. Przeważnie taka analiza opiera się o szczegółowe określenie czasu każdej operacji, logistykę i produkcję całego procesu. Dodatkowo, pod uwagę bierze się awarie, ich częstotliwość występowania, a także czas potrzebny na przywrócenie pełnej wydajności produkcyjnej po usterce.

Im większa ilość informacji i zmiennych, tym symulacja procesów produkcyjnych jest dokładniejsza. W razie jakichkolwiek pytań związanych z modelowaniem procesów produkcyjnych, zachęcamy do kontaktu. Nasi eksperci z chęcią wyjaśnią wszystkie korzyści wynikające z przeprowadzania symulacji i pomogą wybrać zakres analizy.