Programowanie sterowników PLC

W dzisiejszych czasach siła mięśni człowieka często okazuje się zbyt mała, aby mogła posłużyć do wykonywania określonych czynności, a jego działanie pod wpływem różnych emocji jest cechą niepożądaną tam, gdzie liczy się powtarzalność i precyzja. Dlatego coraz częściej to nowoczesne maszyny zastępują ludzi. Aby mogły one jednak prawidłowo funkcjonować, muszą zostać do tego odpowiednio przygotowane, co umożliwia programowanie robotów – jedna z usług oferowanych przez firmę DS-Technic, z której skorzystaniem wszystkim z Państwa polecamy.

 
 

Zapraszamy do kontaktu!

 

Dlaczego proces programowania sterowników PLC warto powierzyć specjalistom z DS-Technic?

Programowanie sterowników PLC (logicznych) jest procesem dość czasochłonnym i skomplikowanym. Z jego przeprowadzeniem nie poradzi sobie przypadkowa osoba, lecz jedynie posiadający specjalistyczną wiedzę i umiejętności profesjonalista. Takich ludzi zdecydowanie nie brakuje w naszej firmie, dlatego każdy Klient DS-Technic zyskuje pewność, że jego maszyny w przyszłości będą funkcjonować niezawodnie, wydajnie i powtarzalnie. Programowanie robotów w naszym wykonaniu jest zawsze dostosowane względem oczekiwań i potrzeb Klientów, dlatego realizujemy tę czynność, korzystając ze specjalnych edytorów i języków, takich jak Il, FBD czy LD. Dzięki temu jesteśmy w stanie nie tylko wdrażać programy swojego autorstwa, ale też wyposażać je w różne przydatne funkcje, jeszcze korzystniej wpływające na obsługę maszyn z nich korzystających.

 

Programowanie robotów oraz PLC

Zakres zastosowania sterowników PLC jest niezwykle szeroki, ponieważ korzystają z nich zarówno małe, jak i znacznie większe urządzenia, wśród których wyróżnić można m.in. obrabiarki numeryczne, wtryskarki czy gilotyny. Programowanie robotów wymaga jednak zawsze tego samego – cyklicznej pracy, polegającej na wykonywaniu kolejnych rozkazów programów. Naszym zdaniem jest więc zadbać o to, aby od inicjalizacji poprzez odczyt stanu wejść, wykonanie programu sterowania, ustawienie wyjść, aż do momentu testowania i komunikacji, proces ten przebiegał bez żadnych zakłóceń. W związku z tym programowanie PLC w wykonaniu DS-Technic wiąże się również z diagnozowaniem ewentualnych błędów zauważonych już pod wdrożeniu odpowiednich procesów czy opracowywaniu specjalnych sposobów ich wizualizacji, w celu zwiększenia poziomu operatywności określonego systemu. Następnie przekazujemy swoją wiedzę osobom odpowiedzialnym za obsługę maszyn, by łatwiej przychodziło im sterowanie nimi i nadzorowanie ich działania.

 


 

Sterowniki PLC – serce automatyki przemysłowej

Mianem sterownika PLC (czyli – w dosłownym tłumaczeniu – programowalnego kontrolera logicznego) określa się specjalistyczny moduł, przeznaczony do bezpośredniego kierowania pracą maszyn i systemów przemysłowych, na podstawie sygnałów płynących z wejść analogowych i cyfrowych oraz informacji otrzymywanych z zewnętrznych urządzeń. Każdy docelowy system wymaga zatem opracowania programu, ściśle dostosowanego do indywidualnych potrzeb – rodzaju oraz liczby czujników i urządzeń wykonawczych (np. siłowników, serwomotorów, etc.) zainstalowanych w maszynie, a nade wszystko – pożądanej logiki działania systemu, czyli algorytmu, według którego całość ma wykonywać swoje zadania.

Proces programowania PLC – w przypadku gdy jest on elementem procesu tworzenia kompletnego systemu od zera – poprzedza zwykle szczegółowa analiza potrzeb Klienta i wybór optymalnej konfiguracji sprzętowej. Oprócz samego kontrolera PLC, konieczne jest bowiem właściwe dobranie także wszystkich elementów bezpośrednio z nim współpracujących – modułów rozszerzających liczbę wejść i wyjść, przetworników pomiarowych, interfejsów komunikacyjnych, a nawet podsystemu zasilania czy urządzeń przeznaczonych do sterowania napędami (np. serwokontrolerów, falowników, itp.).

 

Programowanie PLC – kompleksowe podejście

Eksperci z firmy DS-Technic przeprowadzają proces programowania sterowników PLC w sposób kompleksowy, począwszy od ustalenia szczegółowych potrzeb Klienta w zakresie funkcjonalności docelowego systemu, poprzez opracowanie i testowanie oprogramowania, a skończywszy na jego wdrożeniu, opracowaniu dokumentacji, a także przeszkoleniu personelu, który w przedsiębiorstwie Klienta będzie odpowiedzialny za codzienne użytkowanie i konserwację urządzeń. Nasi specjaliści dbają przy tym o szereg niezwykle istotnych aspektów, takich jak łatwość obsługi, funkcje diagnostyki bieżącego stanu systemu, czy też wielopoziomowe zabezpieczenia, implementowane zarówno w warstwie sprzętowej, jak i oprogramowaniu sterownika PLC.

 
Polecamy także nasze pozostałe usługi: Systemy wizyjne | Projektowanie 3d | Obróbka metali | Usługi CNC