Obróbka metali

Proces obróbki metali został całkowicie zdominowany przez urządzenia sterowane numerycznie. Wysoka dokładność wymiarowa, możliwość zdejmowania warstw materiału za pomocą różnych końcówek narzędziowych i to w praktycznie dowolnej orientacji, a także niebywała szybkość oraz powtarzalność fabrykacji detali metalowych sprawiły, że metody obróbki CNC znalazły szerokie zastosowanie tak w produkcji wielkoseryjnej, jak i w wytwarzaniu małych partii produktów, a nawet pojedynczych prototypów bądź części zamiennych. Co więcej – dzięki możliwości tworzenia wysokiej jakości form wtryskowych dla tworzyw sztucznych, numeryczna obróbka metali stanowi fundament także w zakresie przetwórstwa polimerów.

 

Zapraszamy do kontaktu!

 

Obróbka skrawaniem

Podstawowa grupa metod ubytkowej obróbki metali opiera się na skrawaniu – zdejmowanie kolejnych warstw lub trójwymiarowych fragmentów materiału z jednolitego bloku, pręta lub płyty odbywa się najczęściej przez frezowanie, wiercenie bądź toczenie. Na jakość uzyskiwanych w ten sposób efektów – mierzoną zarówno chropowatością powierzchni, jak i odchyłkami wymiarowymi – wpływa szereg czynników: rodzaj i prędkość obrotowa narzędzia, szybkość posuwu, warunki skrawania (np. obecność wymuszonego chłodzenia za pomocą cieczy), a nawet sztywność konstrukcji maszyny.

Zastosowanie obrabiarek sterowanych numerycznie (CNC) umożliwia odtwarzanie niemal dowolnych kształtów, zapisanych w postaci trójwymiarowych modeli, tworzonych w oprogramowaniu CAD. Oryginalne pliki projektowe poddawane są konwersji do postaci zestawu instrukcji kompatybilnego z daną maszyną – w tym celu wykorzystywane jest oprogramowanie CAM, umożliwiające optymalizację liczby przebiegów narzędzi oraz wymiany końcówek w trakcie produkcji, co bezpośrednio wpływa na redukcję czasu i kosztów wytwarzania. Efektem tak złożonego procesu są wysokiej jakości detale o szerokim zakresie rozmiarów (często nawet od pojedynczych milimetrów), doskonałej dokładności wymiarowej oraz powierzchni znacznie ułatwiającej ewentualne wykończenie innymi metodami. W DS-Technic oferujemy usługi wykonywane zarówno na 5-osiowym centrum frezarskim CNC, jak i konwencjonalnych frezarkach, tokarkach oraz specjalistycznych szlifierkach.

 

Obróbka elektroerozyjna

Drugą, również niezwykle szeroką grupę urządzeń do obróbki metali, stanowią obrabiarki erozyjne. W tym przypadku usuwanie niepotrzebnych fragmentów materiału odbywa się już nie poprzez zdejmowanie go wiertłem, frezem lub nożem tokarskim, ale na drodze erozji. Odpowiednio ukształtowana elektroda robocza jest przesuwana tuż nad powierzchnią obrabianego metalu, a doprowadzenie energii elektrycznej do obydwu elementów przez wysokonapięciowy system zasilania maszyny powoduje powstawanie silnych wyładowań elektrycznych, skutkujących – w dużym uproszczeniu – odparowaniem metalu w niewielkiej objętości pod końcówką elektrody.

Obróbka elektroerozyjna CNC odbywa się z wykorzystaniem maszyn rozszerzających funkcjonalność klasycznych elektrodrążarek o sterowane komputerowo systemy prowadzenia narzędzia (znane np. z frezarek CNC), dzięki czemu proces może odbywać się w miejscach trudno dostępnych lub nawet całkowicie nieosiągalnych dla frezarek czy wiertarek CNC. Usługi na erozyjnych obrabiarkach numerycznych oferujemy zarówno w zakresie wytwarzania detali ze standardowych rodzajów metalu, jak i materiałów o wysokiej twardości, znacznie gorzej poddających się typowej obróbce skrawaniem.

Polecamy także nasze pozostałe usługi: Systemy wizyjne | Projektowanie 3d | Obróbka metali | Maszyny przemysłowe